02.12.23
The Tarantino Twist Show(Eksplosiv teaterkoncert-cabaret)
21.11.23
Celler deler os(VidenSkabet /livestream-foredrag)
18.11.23
Marilyn Mazur Special 4(World-jazz)
14.11.23
Uden kryptering, ingen internet(VidenSkabet /livestream-foredrag)
11.11.23
Kristian Lilholt(Spillemand og Sangskriver)
07.11.23
Antistof og antiverden(VidenSkabet /livestream-foredrag)
04.11.23
Daimi og Louisiana Jazzband(Djursland Internationale Jazzfestival)
02.11.23
Vincentz-Mogensen quartet feat. Danny Grissett(Djursland Internationale Jazzfestival)
24.10.23
Hvordan fungerer hjernen?(VidenSkabet /livestream-foredrag)
21.10.23
Tamra Rosanes(Country-Americana)
14.10.23
Prita(Hip-Soul-Folk)
13.10.23
Matt Schofield Trio(Blues for feinsmeckere)
07.10.23
Jazz på Djurzz(Festival for amatør-jazz)
30.09.23
Svaneborg Kardyb(Melodisk drømme-jazz)
26.09.23
Kan fortidens DNA hjælpe os i fremtiden?(VidenSkabet /livestream-foredrag)
19.09.23
Saving our Insects(VidenSkabet /livestream-foredrag)
15.09.23
Die Herren(U2-TRIP - Stående koncert)
08.09.23
Sidste Udkald(Mols Roots)
25.08.23
The Cinelli Brothers()
09.06.23
Revival Band(En hyldest til Eagles)
26.05.23
Trouble Cats(Gedigen blues-rock)
06.05.23
Theessink & Møller(Blues roots)
26.04.23
Forårskoncert med Female Singers og Mandskoret Djursland(Kor)
25.04.23
Livestream: Myrer(Naturvidenskabeligt foredrag)
22.04.23
RioJAZZ4 & Edu Neves(Brasiliansk bossa nova og jazz i verdensklasse)
18.04.23
Livestream: Fremtidens RNA-medicin(Naturvidenskabeligt foredrag)
01.04.23
AEGTESKAB(Blues/Rock/Jazz)
28.03.23
Livestream: Stjernernes vilde liv(Naturvidenskabeligt foredrag)
26.03.23
Generalforsamling for foreningen Ebeltoft Kulturhus – Kulturloft()
24.03.23
FABRÄK /Support: ØNDI(hip-hop/punk-rap)
21.03.23
Livestream: Kaffe(Naturvidenskabeligt foredrag)
17.03.23
Patina /support: Zonet(Dansk Indierock)
10.03.23
KALAHA + DJ Djursland(Genrebrydende jazzet elektronisk verdensmusik)
07.03.23
Livestream: Det er bare en virus(Naturvidenskabeligt foredrag)
04.03.23
Indra Rios-Moore(Virtuos vokaljazz)
01.03.23
802 – koncert m. kortfilmspremiere: MY GIRL(A Heavy Metal Bedtime Story)
28.02.23
Livestream: Hvad Grønlands indlandsis lærer os(Naturvidenskabeligt foredrag)
18.02.23
MGP-fest(Livestream af børnenes MGP)
17.02.23
SUN(Brutal Pop)
04.02.23
Amanda Ginsburg(Svenske jazzperler)
02.02.23
Baskery(Banjo-punk)
27.01.23
Mols Sessions(Sangskrivere fra Syddjurs)
10.12.22
Thorbjørn Risager & Emil Balsgaard Duo(Blues'n'funk)
29.11.22
Hønsestrik(Fortælleaften)
22.11.22
Datalogien i din lomme(VidenSkabet /livestream-foredrag)
19.11.22
Jotun Revolution og Christine Kammerer(Alternativ folk)
17.11.22
Maraboto(Mexican Latin)
15.11.22
Fagre nye genetiske verden(VidenSkabet /livestream-foredrag)
12.11.22
Grarup Allstars(Soul/Blues)
05.11.22
Perry Stenbäck og Dekadansorkestern(Nye nordiske viser)
01.11.22
Vores urolige klode(VidenSkabet /livestream-foredrag)
29.10.22
Morten Schantz Trio(Ny dansk jazz)
29.10.22
Jazz på Djurzz(Festival for amatør-jazz)
28.10.22
BLÆST(Groovy pop)
25.10.22
Søvn og immunforsvaret(VidenSkabet /livestream-foredrag)
22.10.22
Zar Paulo(Ny dansk poprock)
20.10.22
Æbler i mange former(Fortælleaften)
14.10.22
Bjonko(Balkanbeat/crossover)
08.10.22
NORÐ /Support: Purple Painted Statues(Alternative Metal)
04.10.22
Kvantefysikken – Atomernes vilde verden(VidenSkabet /livestream-foredrag)
02.10.22
Teitur(Singer-songwriter)
01.10.22
Michelle Birkballe Band(Dansk Rock'n Roll)
30.09.22
Partiet(Svensk reggae-fest)
29.09.22
BLIV MEDLEM(Støt Kulturloft og få rabat!)
27.09.22
Jorden og Livet – 3.800 mio. års spejling(VidenSkabet /livestream-foredrag)
23.09.22
Bror Gunnar Jansson (s) /Indian Cane(Moderne Bluesrock)
20.09.22
Den sad!(Fortælleaften)
17.09.22
Die Herren(U2-fortolkning)
15.09.22
Nancy Harms Quartet(Jazz fra USA's østkyst)
11.09.22
LAPSO musikteater(Musikalsk komik for alle)
10.09.22
The Doors Legacy(Hyldest til en musikalsk legende)
26.08.22
TWO for the SHOE(Dansevenlig rock'n roll)
22.08.22
Nye Flamencostjerner fra Spanien(Dans musik og tapas)
19.08.22
McKinleys(Pop og disco som i 70'erne)
18.08.22
Tåber er ikke kun fra Mols(Fortælleaften)
03.06.22
Nanna Bech & out of the woods(Dobbeltkoncert)
18.05.22
Kaya Brüel og Ole Kibsgaard(Koncert)
07.05.22
Rasmus Dissing og flamenco(Koncert)
03.05.22
En aften om ØL(VidenSkabet /foredrag)
30.04.22
Kolonien(Koncert)
26.04.22
På rumsafari blandt Mælkevejens planeter(VidenSkabet /livestream-foredrag)
23.04.22
Mike Andersen(Koncert)
22.04.22
Ivan Pedersen & Danmarks Næstbedste Trio(Koncert)
08.04.22
Girls in Airports(Koncert)
02.04.22
MOLDE & Stundom(Dobbeltkoncert)
29.03.22
Flagermus(VidenSkabet /livestream-foredrag)
25.03.22
Ole Frimer Band(Koncert)
18.03.22
Rikke Thomsen (solo)(Koncert)
15.03.22
Ekstrem fordøjelse(VidenSkabet /livestream-foredrag)
01.03.22
Klimaforandringerne(VidenSkabet /livestream-foredrag)
22.02.22
Den sovende hjerne(VidenSkabet /livestream-foredrag)
19.02.22
Hvalfugl(Koncert)
13.02.22
Stærk og sårbar(Koncert)
12.02.22
Tradish(Koncert)
08.02.22
Fremtidens natur(VidenSkabet /livestream-foredrag)
04.02.22
Chris Minh Doky(Koncert)
28.01.22
Maja og de sarte sjæle / Support: Downtown July(Koncert)
04.12.21
The White Album(Koncert)
03.12.21
Julefilm for hele familien(Familiearrangement)
27.11.21
Jesper Thorn’s Big Bodies of Water(Koncert)